Jdi na obsah Jdi na menu

HORSKÁ SLUŽBA V BRDECH od ledna r.2020

Bývalý vojenský prostor Brdy se před čtyřmi roky stal chráněnou krajinnou oblastí. Dlouhá léta izolovaná oblast byla z velké části zpřístupněna široké veřejnosti. Nejnavštěvovanějšími místy se hned zpočátku staly Padrťské rybníky a Jordán. V prvním půlroce 2017 sem zavítaly řádově stovky lidí. A návštěvnost rok od roku stoupá.

Od ledna by měla v obci Strašice na Rokycansku, která leží na úpatí Brd, fungovat soukromá horská služba Brdy. Obec pro záchrannou skupinu upravuje budovu v areálu bývalých kasáren. Záchranáři ji budou užívat za symbolický nájem.

Horská služba Brdy, kterou založila skupina z Plzně, bude úzce spolupracovat se Zdravotnickou záchrannou službou Plzeňského kraje (ZZS). Projekt finančně podpoří jak samotná obec ze svého rozpočtu, tak kraj, který přislíbil dotace v případě, že bude tato služba dobře fungovat.

„Lékaři i sestry tam budou každý den po celý rok. Jejich prioritou jsou výjezdy do Brd. Budou na to vybaveni, včetně terénních vozidel, aby mohli zajet do oblasti, která je v zimě velmi těžce sjízdná,"sdělil Jiří Hahner (ODS), starosta obce Strašice.

Počty turistů v Brdech každý rok rostou.„Jsou a budou tam problémy. Dojezdová vzdálenost do Brd je, bohužel, více než půlhodinová, takže záchranná skupina přímo v centru Brd by měla být velkým přínosem," řekl Hahner.

Horská služba bude vyjíždět také do středočeské části Brd. Nazvala se horskou službou proto, že nejvyšší kopec Brd má 850 metrů. „Skoro dosahuje výšky takových hor, jako jsou v Jizerských nebo Lužických horách, takže se hrdě hlásím k horským celkům," dodal.

Obec s 2600 obyvateli tuto službu velmi vítá, nemůže totiž dlouhodobě sehnat lékaře pro své obyvatele. Horská záchranná služba by měla zdravotní péči v lokalitě výrazně zlepšit. Navíc zajistí rychlou pomoc turistům, kteří do CHKO Brdy míří v čím dál hojnějším počtu.

Návštěvníkům Brd, kteří se v CHKO dostanou do nouze a nemohou si sami přivolat pomoc mobilem, nově pomáhají takzvané traumabody, opatřené tísňovým tlačítkem. Po zmáčknutí tlačítka se signál odešle profesionálním hasičům. Turisté je však najdou zatím pouze na plzeňské straně Brd – v lokalitě Padrť, u louky Tři trubky a na křižovatce Nad Čuralem. Na „naší“ straně jsou umístěny jen cedulky s GPS souřadnicemi a důležitými kontakty. I tyto záchranné body již však našly své opodstatnění a hasiči tak mohli včas pomoci například zraněnému cyklistovi.